Mieszkanie, szeregowiec czy dom - Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie

Mieszkanie, szeregowiec czy dom - Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie

Znalezienie lokum dla siebie, zwłaszcza na rynku wtórnym, to często kilkumiesięczne śledzenie ofert i zdawałoby się, niekończące się telefony do właścicieli lub pośredników. Jakie kroki zatem podjąć, by zoptymalizować poszukiwanie wymarzonej nieruchomości?

Zagubienie, złość, frustracja - takie emocje może budzić poszukiwanie swoich wymarzonych czterech kątów. Nie zawsze dobrze znamy miasto, w którym zamierzamy nabyć nieruchomość, wahamy się co do lokalizacji ze względu na dojazdy do pracy, korki w godzinach szczytu, bezpieczeństwo okolicy, bliskość infrastruktury handlowo-usługowej, terenów rekreacyjnych. Wreszcie same mieszkania czy domy muszą spełniać konkretne wymagania, na przykład posiadać balkon, przestronną kuchnię czy dobrze doświetlony salon.

Ustalenie budżetu

Bez względu na to czy zakupu nieruchomości dokonasz, wydając oszczędności, czy biorąc kredyt hipoteczny, najważniejsze jest ustalenie maksymalnej kwoty, którą dysponujesz. Uwzględnij tutaj również inne koszty, takie jak podatek od kupna mieszkania, wynagrodzenie dla notariusza, wydatki na umeblowanie lub remont mieszkania.

Ostateczne wybranie obszaru poszukiwań

W myśl zasady "od ogółu do szczegółu" zacznij od określenia osiedli, które spełniają Twoje wymagania. Nigdy nie poznasz danej dzielnicy lepiej niż gdy wybierzesz się zwiedzić ją osobiście. Wycieczki rowerowe czy spacery pomagają wczuć się w klimat miejsca, przyjrzeć infrastrukturze, ocenić łatwość dotarcia do najważniejszych dla nas punktów. W trakcie takiej wyprawy wstępnie wybierzesz ulice, które zdecydowanie nie będą Cię interesować, na przykład ze względu na zaniedbane budynki, bliskość "niewygodnego" sąsiedztwa (izba wytrzeźwień, stadion, głośna ulica) czy możliwość doświadczenia aktów wandalizmu (zniszczone place zabaw, ławki, pomalowane sprayem budynki).

Ustawienie powiadomień na najpopularniejszych serwisach nieruchomości

Dokonaj wyboru parametrów, które Cię interesują. Nie idź na kompromisy. Jeśli wiesz, że nie pomieścisz się na mniejszym metrażu lub nie otrzymasz kredytu na wysoką kwotę, nie zaśmiecaj swojego wyboru ofert ogłoszeniami, na które nawet nie rzucisz okiem. Uwaga! Nie daj się również złapać w pułapkę zbyt szczegółowego wypełniania filtrów na portalach. Wielu właścicieli lub pośredników nie zaznacza w swoich ofertach wszystkich opcji. Przykładowo: będziesz szukał mieszkania z balkonem i zaznaczysz tę opcję. Gdy osoba wystawiająca na sprzedaż potencjalnie interesującą Cię nieruchomość z balkonem nie zaznaczy tej informacji w ogłoszeniu, na Twojej przefiltrowanej liście ogłoszeń mieszkanie się nie pojawi! Nie warto więc ryzykować. Wystarczy ograniczyć się do zaznaczenia:

- rodzaju oferty (sprzedaż),

- metrażu,

- ceny za nieruchomość (w tym miejscu rozważ zaznaczenie filtru ceny za metr kwadratowy, być może wcale nie jest to potrzebne - w końcu budżet masz jeden) - pamiętaj, że w większości przypadków cena podlega negocjacji, możesz więc zaznaczyć kwotę o kilka procent wyższą niż planowany wydatek,

- ilości pokoi - ten filtr warto stosować ostrożnie ze względu na możliwość powstania "nieporozumień", jak w przykładzie z balkonem,

- dzielnic (choć, niestety, nie każdy serwis to umożliwia).

Ustawienie powiadomień z portali ogłoszeniowych pomoże Ci zaoszczędzić czas. Nie będziesz musiał codziennie wchodzić na wybrane strony i przekopywać się przez stare (lecz jedynie zaktualizowane oferty), które Cię wcześniej nie zainteresowały, a odpowiadają ustawionym filtrom. Możesz stworzyć nowy adres e-mail specjalnie do celów poszukiwania nieruchomości, co uchroni Twoją prywatną skrzynkę pocztową przed zaśmieceniem, a dodatkowo zmniejszy szansę na "zagubienie" niektórych powiadomień.

Współpraca z pośrednikiem

Współpraca z pośrednikiem nie zawsze kończy się niebotyczną prowizją! Nie rezygnuj z ogłoszeń wystawionych przez biura nieruchomości. W części przypadków okazuje się, że pośrednik nie pobiera od nas opłat nawet wówczas, gdy zaproponuje nam inne mieszkanie.

Ekspozycja okien i najbliższa okolica

Jeśli nie chcesz tracić czasu na oglądanie nieruchomości, którego nie zaakceptujesz później ze względu na słabe nasłonecznienie czy okna wychodzące na nieciekawy widok, możesz skorzystać z pomocy Google Maps. Mapy satelitarne posiadają opcję podglądu budynków w 3D, dzięki czemu zorientujesz się nie tylko co do ustawienia okien w stosunku do kierunków świata, lecz także sprawdzisz najbliższe otoczenie - na przykład odległość od bloku naprzeciwko. Zwróć uwagę na to, że dobre nasłonecznienie (ekspozycja południowa i zachodnia) może iść w parze z silnym nagrzewaniem się pomieszczeń podczas pogodnych dni. Postaraj się wybadać to podczas oglądania nieruchomości (chociażby pytając o to potencjalnych sąsiadów), by latem uniknąć zaopatrywania się w kilka wentylatorów. Jeśli okolica dopiero się rozwija lub jest podejrzanie pusta (otoczona nieużytkami), koniecznie sprawdź w urzędzie miasta plany zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Dzięki temu upewnisz się, że na okolicznych działkach nie powstaną zabierające światło wieżowce lub nie zostanie przeprowadzona ruchliwa droga.

Stan nieruchomości

Rozważając zakup nieruchomości do remontu lub w stanie do odświeżenia, postaraj się oszacować dodatkowe koszty. Jeśli masz możliwość, porównaj ceny podobnych mieszkań w okolicy w lepszym i gorszym stanie. To może dać Ci podstawowe pojęcie o tym, czy właściciel lub pośrednik nie domagają się zbyt wygórowanej kwoty.

Możliwość negocjacji ceny

Możliwość negocjacji ceny istnieje niemal zawsze. Jeśli nie korzystasz z pomocy pośrednika, który wyręczy Cię w tej kwestii, zwróć uwagę na mocne i słabe strony nieruchomości. Argumentem podczas negocjacji może być stan lokalu, umeblowanie, którego nie chcesz, a które właściciel może spieniężyć, termin przekazania nieruchomości (odległy termin może narażać Cię na straty, na przykład w postaci comiesięcznych opłat za wynajmowane mieszkanie), wysokość zadatku i/lub zaliczki (im wyższa kwota, tym większe zabezpieczenie dla właściciela mieszkania, który w zamian za ten gest z Twojej strony, może obniżyć cenę lokalu). Narodowy Bank Polski publikuje kwartalne informacje o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości, w których znajdziesz m. in. procentowe różnice między cenami ofertowymi (proponowanymi w ogłoszeniach), a rzeczywistymi (po negocjacjach). Stanie się to dla Ciebie punktem orientacyjnym oraz argumentem w trakcie negocjacji.

Własny dom czy mieszkanie? - Dylemat inwestora

Wiele osób marzących o własnych czterech kątach zadaje sobie pytanie, co będzie dla nich korzystniejsze: budowa własnego dom czy mieszkanie. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ każdy ma swoje preferencje, potrzeby i zachowania wpływające na wybór miejsca zamieszkania.

Porównanie zalet i wad

Zalety domu to niewątpliwie prywatność, komfort i duża przestrzeń. Brak sąsiada za ścianą sprawia, że nie obowiązuje nas cisza nocna. Wspólne grillowanie w altanie lub na tarasie. Możliwość tworzenia własnego unikalnego ogrodu, uprawa warzyw z własnej szklarni, a także posiadania zwierząt domowych bez potrzeby ich wyprowadzania.

Niewątpliwą zaletą jest tworzenie domu dopasowanego do siebie. Kolor dach, elewacji, układ pomieszczeń i usytuowanie okien sprawiają, że miejsce, w którym mieszkam jest w stu procentach do nas dopasowane. Jedyne, co nas ogranicza to budżet.

Jeśli o budżecie mowa to możemy przejść do wad. Największą wadą domu to niewątpliwie cena. Chodź cena domu jest porównywalna z ceną mieszkań w większych miastach to koszty utrzymania są dużo wyższe. Wokół domu zawszę znajdzie się coś, co wymaga nakładu finansowego. Płot do pomalowania lub elewacja czyszczenie kostki brukowej, budowa altanki lub garażu czy pielęgnacja ogrodu. Większy metraż wiąże się z większymi nakładami pracy, aby wszystko wyglądało schludnie i ładnie.

Mając dom mamy również obowiązki: musimy myśleć o ogrzewaniu domu, rozpalaniu w piecu, przygotowaniu opału na zimę, wywozie nieczystości, (gdy nie ma kanalizacji) są to rzeczy, które niestety zajmują czas.

A może segment?

Osoby, które chciałyby zamieszkać w swoim własnym domu coraz częściej decydują się na alternatywny wybór - czyli dom w zabudowie szeregowej. Zalety i wady w zasadzie pokrywają się z zakupem domu wolnostojącego. Jednak może być dobrym wyborem dla osób, które mają ograniczony budżet Najczęściej budowane są w miastach lub w bezpośredniej z nimi bliskości. Mają lepiej rozwiniętą infrastrukturę, własne place zabaw czy boiska sportowe. A dobre relacje z sąsiadami mogą nas dodatkowo ochronić przed włamaniem.

Do dodatkowych wad wymienić można chociażby to, że osoby, które pragną odizolować się od sąsiadów wręcz skazani na dzielenie ścian z sąsiadami obok. Niektóra zabudowa szeregowa może również cierpieć na niedoświetlenie pomieszczeń lub stosunkowo małe działki otaczającą samą nieruchomość.

Wady i zalety mieszkania w bloku

Mieszkanie w bloku również posiada swoje zalety, lecz większość z nich płynie z lokalizacji budynku. Do najważniejszych z nich można zaliczyć bliskość obiektów użyteczności publicznej oraz różnego rodzajów sklepów, kin i restauracji.

O ogrzewanie i ciepłą wodę nie musimy się martwić jest zawsze dostępna bez naszej ingerencji. Jeśli chodzi o zakup mieszkania jest dużo prostszy, tańszy i mniej czasochłonny niż budowa domu. W razie zmiany miejsca zamieszkania łatwiej będzie sprzedać mieszkanie niż dom.

Mieszkania niestety nie możemy w tak dużym stopniu jak domu urządzić pod siebie. Układ ścian tylko w niewielkim stopniu można zmieniać. Brak własnego ogródka i sąsiad za ścianą to rzeczy, które są dużym minusem.

Zakup mieszkania w nowym budownictwie niejednokrotnie wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci dopłaty za komórkę lokatorską lub miejsce w hali garażowej. Nie zawsze z kosztów tych można zrezygnować. Jeżeli w ogłoszeniu nie ma wzmianki o dopłacie, warto poruszyć tę kwestię jeszcze w trakcie rozmowy telefonicznej. Rzecz ma się podobnie z pozostawianym w mieszkaniu sprzętem AGD, zabudową kuchenną oraz meblami - kwestia opłat za ruchomości może wymagać uszczegółowienia.

Kompromisy

Wady i zalety wymienione w tym artykule nie są wszystkimi, na jakie natrafimy podczas wyboru idealnej nieruchomości dla siebie, ale mamy nadzieje, że chociaż w niewielkim stopniu ułatwią decyzje o wyborze własnego miejsca na ziemi.

Trudno jest znaleźć mieszkanie idealne. Jeżeli wahasz się nad kupnem konkretnego mieszkania, wypisz listę jego wad i zalet. Zastanów się, czego bezwzględnie wymagasz i w której kwestii nie ustąpisz - na przykład oddzielnego WC, balkonu, kojącego widoku z okien, łączonego salonu z kuchnią, ilości pokoi. To pomoże Ci uzyskać odpowiedź na pytanie, czy chcesz spędzić w takim mieszkaniu najbliższe kilkanaście lat - lat bez możliwości otworzenia okna na noc ze względu na hałas z ulicy, lat w ciasnej lub słabo wentylowanej kuchni czy setek godzin straconych w korkach.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników